Skrypty JS

W najnowszym „Gościu Niedzielnym” - kulisy sporu o wystawę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

dodane 04.07.2024 11:05

Sprawę wyjaśnia wybitny historyk prof. Andrzej Nowak.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 27/2024
Gość Niedzielny


Awantura o bohaterów [Piotr Piotrowski]

Z głównej wystawy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku nowa dyrekcja usunęła postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego i bł. rodziny Ulmów oraz zdjęcie rtm. Witolda Pileckiego. Gdy emocje sięgnęły zenitu, w sprawę włączyli się najważniejsi politycy, a przed gmachem zaprotestował tłum, zapowiedziano przywrócenie ojca Kolbego i Ulmów. Czy ta decyzja kończy spór? – zadaje pytanie Piotr Piotrowski. Niektórzy rozmówcy Piotra Piotrowskiego nie są jednak w tej sprawie optymistami. „Nie jest przypadkiem, że z przestrzeni muzeum usunięto osoby heroiczne. Głęboko patriotyczne postawy, które siłę do walki z reżimem czerpały z wiary katolickiej. (…) Wydaje mi się, niestety, że te trzy zmiany to dopiero początek, niejako wstęp do głębszych ingerencji w wystawę” – mówi były dyrektor muzeum, prof. Grzegorz Berendt.

Niebieska reżyseria [Agata Puścikowska]

„Jeśli w mediach dominuje agresja, bo „to się sprzedaje”, to ja z agresji rezygnuję. Mimo tego, że w konsekwencji oznacza to mniejsze zasięgi” – mówi popularny dziennikarz telewizyjny Krzysztof Ziemiec, w rozmowie z Agatą Puścikowską. Krzysztof Ziemiec po zwolnieniu z TVP stworzył i prowadzi na You Tube kanał „Otwarta konserwa”. „Żyjemy w czasach półprawd i fejków, powielanych i tworzonych na wiele sposobów. I niby sporo osób o tym wie, a w konkretnych sytuacjach czerwona lampka zapala się niewielu. Bardzo bym sobie życzył, by ten kanał pozwolił widzom wyjść poza własną bańkę informacyjną. „Otwarta konserwa” to również kanał, który nie odżegnuje się od konkretnych wartości, który mimo otwartości na odmienne poglądy, szuka prawdy, dobra” – deklaruje Krzysztof Ziemiec.

Robota dla aniołów [Marcin Jakimowicz]

Marcin Jakimowicz odwiedził Jedlnię, miejscowość w okolicach Radomia. Znajduje się tam parafia św. Mikołaja i św. Małgorzaty, która wygrała w tym roku konkurs „Aktywna Parafia”. „Zobaczyłem wspólnotę zaangażowanych, zgranych ludzi, którzy znakomicie dogadują się z proboszczem. A ten zagrzewa ich do walki, inicjuje wiele dzieł, a potem wypuszcza swych parafian, by je dalej pociągnęli. Harmonia – to słowo najlepiej opisuje to, co zastałem w Jedlni” – pisze nasz dziennikarz.

Zerwanie jedności to nie krytyka [Franciszek Kucharczak]

Były nuncjusz apostolski w USA abp Carlo Maria Viganò ogłosił, że Franciszek nie jest papieżem, wypowiedział mu posłuszeństwo i wezwał katolików do zrobienia tego samego. Zakwestionował też nauczanie Soboru Watykańskiego II. Grozi mu za to ekskomunika. W nawiązaniu do tego wydarzenia Franciszek Kucharczak rozmawia z o. dr. Januszem Pydą o granicy między dopuszczalną krytyką a schizmą. „Chcę podkreślić, że proces kanoniczny w sprawie abp. Viganò został wszczęty nie dlatego, że abp Viganò w czymś nie zgadzał się z papieżem Franciszkiem. Jest wielu hierarchów, którzy się nie zgadzają i bardzo wyraźnie zgłaszają swoją niezgodę wobec takich czy innych aspektów funkcjonowania kongregacji czy papieża, a przecież żaden z nich nie jest objęty takim procesem. Proces został wszczęty w związku z jego zachowaniami schizmatyckimi, czyli tymi, które negują jedność z Biskupem Rzymu” – argumentuje o. dr Pyda.

Odkrywany na nowo [Andrzej Grajewski]

40 lat po uprowadzeniu i zamordowaniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki na szereg pytań dotyczących okoliczności jego męczeńskiej śmierci nadal nie znamy odpowiedzi. Najnowsza biografia błogosławionego, pióra Ewy Czaczkowskiej i Tomasza Wiścicickiego, te pytania rzetelnie opisuje i konfrontuje z aktualnym stanem wiedzy, bez przesądzania o tym, jaka jest prawda. Andrzej Grajewski, omawiając tę książkę zwraca uwagę na najważniejsze zawarte w niej pytania. „Bez otwarcia rosyjskich archiwów jesteśmy skazani na snucie domysłów i hipotez” – podsumowuje Andrzej Grajewski.

Murem za „niejakim Rymkiewiczem”  [Piotr Legutko]

Lekceważące wypowiedzi minister edukacji Barbary Nowackiej spowodowały zaskakującą reakcję. W obronie pamięci tego wielkiego poety wystąpili nie tylko krytycy obecnej koalicji – zauważa Piotr Legutko. Niepokój budzą ignorancja i arogancja kierownictwa MEN wobec polskiej literatury, która ukształtowała wiele pokoleń, tworzy zasób słów, symboli i cytatów, po których się rozpoznajemy. Nie wiadomo zresztą, co bardziej jest niebezpieczne dla polskiej edukacji: ideologiczny kurs nowego kierownictwa czy „odciążanie uczniów”, obniżanie wymagań i stawianie na bezstresowe wychowanie – zastanawia się Piotr Legutko.

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół