Skrypty JS

W najnowszym "Gościu Niedzielnym": Jak dobrze przeżyć Wielki Post

red.

|

GOSC.PL

dodane 07.02.2024 11:57

A także: Wstrząsająca prawda o handlu ludźmi.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 6/2024
Gość Niedzielny

Rocznie na świecie sprzedawanych w niewolę jest około 50 milionów osób – mówi w rozmowie z Jarosławem Dudałą dr Radosław Malinowski z organizacji HAART, walczącej ze strasznym procederem handlu ludźmi. Ofiary przeważnie są kuszone ofertą atrakcyjnej pracy zagranicą. Decydują się na wyjazd, a tam zabiera im się dokumenty i telefon i zmusza do niewolniczej pracy, przetrzymując w nieludzkich warunkach, torturując i gwałcąc. Ofiary zwykle nie znają języka kraju, do którego przyjechały i nie mogą wezwać pomocy. Handlarze ludźmi działają na wszystkich kontynentach, ofiar szukają także w Polsce. Radosław Malinowski opowiada, w jaki sposób działają i doradza, jak uniknąć niebezpieczeństwa.

Ponadto w numerze:

Ojciec Radosław Rafał: Wielki Post jest po to, żeby się zatrzymać i skorygować swój kierunek [Szymon Babuchowski]

W Wielkim Poście powinniśmy sobie stawiać pytania: kim jestem, dokąd zmierzam, po co jest moje życie – mówi o. Radosław Rafał MSF w rozmowie z Szymonem Babuchowskim. Rekolekcjonista doradza jak wykorzystać okres Wielkiego Postu, by jak najlepiej przygotować się do przeżywania Triduum Paschalnego. Wskazuje też, że wielką pomocą w tym duchowym przygotowaniu może być dla nas wielkopostna liturgia.

„Życie to taka mała rzecz”. Historia Zofii Bobińskiej, niekanonizowanej świętej [Piotr Sacha]

Piotr Sacha przypomina postać Zofii Bobińskiej, żyjącej przed stu laty osoby, która zmarła w opinii świętości, a dziś jest kompletnie zapomniana. Zofia Kossak-Szczucka nazwała ją duchową siostrą św. Teresy z Lisieux. Inni mówili, że jest „różą pustyni”, „aniołem szpitali”, „perełką”. Kiedy zmarła, jej grób w Egipcie nawiedzali pobożni Polacy. Zawierucha wojenna sprawiła jednak, że cmentarz, na którym spoczywała, już nie istnieje. Ludzie, którzy ją pamiętali, poumierali, po niekanonizowanej świętej pozostała tylko garść starych zapisków…

Do czego służy szkoła? Propozycje MEN mogą budzić niepokój [Piotr Legutko]

W środowiskach związanych z edukacją narasta niepokój związany z zapowiedziami nowego rządu wprowadzenia zmian w szkolnictwie. Ostatnio wiele kontrowersji wywołała kwestia zakazu zadawania uczniom prac domowych. Piotr Legutko wskazuje na kolejne zagrożenie, padła bowiem propozycja, by zezwolić w szkołom na prowadzenie specjalnych zajęć edukacyjnych rozmaitym organizacjom pozarządowym. „Możemy mieć tu do czynienia z prawdziwą rewolucją, i to w najbardziej delikatnej przestrzeni pracy z młodzieżą, dotyczącej psychiki i seksualności” – przestrzega Piotr Legutko. „Szkoła dobrym nauczycielem stoi. I nie powinien go zastępować edukator, który chce tam realizować swoje ideologiczne cele” – konkluduje autor.

Kolejna batalia o aborcję. Projekty sprzeczne z konstytucją? [Bogumił Łoziński]

Koalicja Obywatelska i Lewica złożyły w Sejmie projekty przewidujące aborcję do 12. tygodnia życia bez żadnych ograniczeń. Projekty te analizuje Bogumił Łoziński. „Oba przewidują nie tylko aborcję na życzenie, ale proponują daleko idące rozwiązania proaborcyjne” – ostrzega autor, udowadniając, że oba projekty w wielu punktach są sprzeczne z Konstytucją. Przywołuje tu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego jeszcze z czasów, gdy jego prezesami byli Andrzej Zoll i Andrzej Rzepiński. „Dlatego może dziwić postawa marszałka Szymona Hołowni o nieskierowanu obu projektów do sejmowej Komisji Ustawodawczej, która w przypadku wątpliwości, zgodnie z regulaminem Sejmu, analizuje zgodność projektów ustaw z konstytucją” – pisze Bogumił Łoziński. Najprawdopodobniej, jak analizuje, projekty nie uzyskają jednak większości w Sejmie. Przewidując to fiasko, premier zapowiada, że rząd będzie wpływał na kształt przepisów dotyczących aborcji przez rozporządzenia ministra zdrowia czy konsultantów krajowych.

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół