"Mały Gość Niedzielny"

dodane 27.04.2011 14:41

„Mały Gość Niedzielny” ukazuje się od 1927 r. Jest największym katolickim czasopismem dla dzieci i młodzieży.

Skierowany jest do dzieci starszych klas szkoły podstawowej i do gimnazjalistów. Każdy numer „Małego Gościa”, zawiera teksty z dziedziny historii, nauki i sztuki, ale też bezpośrednio nawiązujące do wydarzeń roku liturgicznego. Redakcja podejmuje też wiele akcji angażujących czytelników, np. podczas nabożeństw różańcowych dzieci modliły się za swoich kolegów w Rwandzie i zbierały grosze na remont ich szkoły – zebrano 80 tysięcy złotych.

„Mały Gość Niedzielny” kilkakrotnie się zmieniał, w zakresie logo, szaty graficznej, a także zawartości pisma. W 1996 r. redaktorem naczelnym „Małego Gościa Niedzielnego” został ks. Marek Gancarczyk. Pismo przeżywało wtedy bardzo trudne chwile, traciło czytelników. Ksiądz Gancarczyk śmiałymi i nowatorskimi na rynku prasy dziecięcej pomysłami doprowadził do kilkukrotnego wzrostu nakładu miesięcznika, który obecnie wynosi ponad 100 tys. egzemplarzy. Miesięcznik stał się użytecznym narzędziem duszpasterskim dzięki np. cyklowi materiałów duszpasterskich opracowywanych na okres Adwentu. „Mały Gość Niedzielny” podejmuje różne przedsięwzięcia, np. przygotowano specjalny dywan dla Jana Pawła II przed jego pielgrzymką do Polski w 1997 r.

Obecnie „Mały Gość” liczy 48 stron, a jego redakcja ma również swoją stronę internetową, która jest codziennie aktualizowana.

Pismo jest członkiem Izby Wydawców Prasy, Związku Kontroli Dystrybucji Prasy. 

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół