Skrypty JS

W najnowszym „Gościu Niedzielnym”: Dokąd nas doprowadzi synod?

GOSC.PL

dodane 28.06.2023 14:07

O jakiej parafii marzą proboszczowie? W najnowszym wydaniu „Gościa” - mały „raport o stanie wiary”.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 26/2023
Gość Niedzielny

Na naszych oczach nabiera kształtów nowa forma synodu biskupów, jaką nadaje mu papież Franciszek, który powtarza, że Kościół nie powinien obawiać się drogi synodalnej przy rozwiązywaniu swych problemów i szukaniu możliwości skuteczniejszego głoszenia wiary współczesnym ludziom. Z jednorazowego wydarzenia w Rzymie synod staje się procesem podzielonym na trzy etapy: lokalny, kontynentalny i powszechny. Owoce dyskusji, jakie w ramach Synodu nt. synodalności przetoczyły się przez parafie, diecezje, poszczególne kraje aż po debaty kontynentalne zbiera opublikowane właśnie Instrumentum laboris. Lepiej zrozumieć znaczenie tego dokumentu pomaga tekst Beaty Zajączkowskiej: „Synodalny kompas”. Cytowana w artykule argentyńska dziennikarka Elisabetta Piqué podkreśla, że Instrumentum laboris to właśnie taki swoisty kompas wskazujący, że „najpilniejsze kwestie w Kościele nie dla wszystkich oznaczają to samo i trzeba mieć szacunek dla wrażliwości i doświadczeń innych”.

Ponadto w numerze:

  • W czasie wakacyjnych podróży za granicę spotykamy się z innymi niż w Polsce przepisami na temat piątkowej wstrzemięźliwości. Skąd te różnice? I co z tego wynika dla nas? – na te pytania odpowiada Franciszek Kucharczak w tekście „W piątek nie chodzi o mięso”. Na przykład w Czechach – jak z resztą w znacznej większości krajów europejskich – katolik nie ma obowiązku wstrzymywać się od jedzenia mięsa w piątek. Tam za to zaleca się mu podejmowanie „innych form pokuty”. Artykuł wyjaśnia, o co zatem dokładnie chodzi w przepisach o normach postnych i odnoszących się do wstrzemięźliwości.
  • O tym, że działalność pro-life to nie tylko walka o zakaz aborcji, ale i niezliczone inicjatywy pomocy kobietom, pisze Jakub Jałowiczor w tekście „Wesprzeć i przytulić”. Dziennikarz „Gościa” przypomina, że w całej Polsce działają fundacje i stowarzyszenia wspierające ciężarne kobiety i matki z dziećmi, nie tylko małymi. Wskazuje je oraz oddaje głos ich przedstawicielom.
  • Bp Jan Liesen miał być „ostatnim biskupem” niemal wymarłej holenderskiej diecezji. Przestawienie parafii na „tryb misyjny” zmieniło perspektywę. Historię przemiany ludzi i dynamicznej odnowy miejsca przybliża Jacek Dziedzina. Z tekstu „Nowe życie Holandii” dowiadujemy się również tego, że aktualnie bp Liesen walczy nie tylko o przywrócenie życia w lokalnym Kościele. Zmaga się również ze śmiertelną chorobą.
  • „Kluczowym słowem w relacjach proboszcz–wierni jest przyjaźń. Przyjaciel powie ci wszystko, ale w formie, która cię nie zrani. Tego bardzo nam, księżom, brakuje” – mówi jeden z księży proboszczów, których zapytaliśmy, o jakiej parafii marzą. Marzenia proboszczów o swojej parafii przybliża Marcin Jakimowicz artykułem „Parafia jak marzenie”.
  • W drugim odcinku wakacyjnego cyklu „Gościa” ruszamy na Żelazny Szlak Rowerowy. O najbardziej pomysłowej trasie rowerowej, z której w ciągu 5 lat skorzystało już ponad 300 tys. rowerzystów, opowiada reportaż „Kolej rzeczy”.
«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół