Co wydawało się oczywistą przyszłością, staje się rumowiskiem, a realizuje się niespodziewanie. To chyba najważniejsza nauka płynąca z ksiąg historycznych Starego Testamentu.
W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 37/2022 Gość Niedzielny
Przekaz czy przemoc [Szymon Babuchowski]
Chorobą naszych mediów stała się niechęć do słuchania drugiej strony, do rozmowy, ba, nawet do tego, co wydaje się ich podstawowym zadaniem: przekazywania informacji – pisze Szymon Babuchowski w artykule poświęconym etyce mediów i szuka odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób katolickie media mają uczynić swój przekaz odmiennym od tego, który tak często proponuje świat. „Media mają służyć przekazywaniu informacji, dialogowi, łączeniu ludzi, nie zaś budowaniu murów między nimi, a już na pewno nie manipulowaniu ludźmi i wykorzystywaniu ich do własnych celów. Dlatego ich obowiązkiem jest mówienie prawdy, którą odbiorca będzie mógł w wolności przyjąć lub odrzucić. W świecie mediów znaczenie słów: „Prawda was wyzwoli” staje się oczywiste. Od nas – nie tylko dziennikarzy, ale też wszystkich użytkowników mediów społecznościowych – zależy, czy wybierzemy przekaz, czy też przemoc” – podkreśla.
Ponadto w „Gościu” m.in.:
Windsorowie nie są ani wybitniejsi, ani moralnie doskonalsi od innych rodów królewskich w Europie. Nie mają też więcej władzy niż inne dynastie w monarchiach konstytucyjnych. A jednak tylko śmierć brytyjskiej królowej mogła wywołać ogólnoświatowe poruszenie – pisze Jacek Dziedzina i stawia pytania: W czym tkwi sekret popularności Korony brytyjskiej? Czy sami Brytyjczycy są przekonani, że warto zachować monarchię w ich kraju? I czy odejście Elżbiety II rzeczywiście „zamyka pewną epokę”, jak lubią powtarzać media?
„Chłopaki nie płaczą”, wiadomo. A chrześcijańskie „chłopaki” i „dziewczyny”? Marcin Jakimowicz zastanawia się, czy łzy mogą być modlitwą? „’Dlaczego Maryja płakała? Bo my nie płaczemy – opowiadał o La Salette ks. Bohdan Dutko z podkarpackiego Dębowca. Niektórzy jednak płaczą. Co więcej: modlą się tymi łzami. ‘Łzy to znak, że bije serce’ – wyjaśnia o. Wojciech Ziółek, były prowincjał jezuitów, pracujący dziś na Syberii”.
Andrzej Grajewski pisze o Margericie Szarowej, rosyjskiej katoliczce i osobie zaufania kard. Stefana Wyszyńskiego. Jaką tajemnicę skrywała kobieta, która regularnie pojawiała się w Laskach? „Poznałem ją w maju 2005 r., kiedy przyleciałem do Moskwy, aby wysłuchać i spisać opowieści o jej niezwykłym życiu: świadka wiary, ofiary represji politycznych oraz organizatorki pomocy dla prowadzonych przez polskich księży parafii katolickich na Białorusi, a także na Łotwie i Ukrainie. Przez kilka dni notowałem jej wspomnienia, gdyż nie zgodziła się, abym je nagrywał. Nie opowiedziała mi jednak całej swej historii. Pojechałem więc do Lasek, aby dopowiedzieć historię Margerity” – pisze red. Grajewski.
Na śmierć królowej Anglicy reagują różnie, w zależności od wieku. Im starsi, tym więcej wyrażają żalu. Im młodsi, tym bardziej uczestniczą raczej w show, które trzeba podkręcić, podrasować, wrzucić w media społecznościowe i przeżuć. Jak średnie pokolenie, które pijąc piwo i żując jagnięcinę, ani na chwilę nie wyszło z pubu – pisze ks. Adam Pawlaszczyk, który z bliska przyglądał się reakcjom londyńczyków na śmierć królowej i rozmawiał z mieszkańcami stolicy Wielkiej Brytanii.
O globalnym wymiarze wojny w Ukrainie i dwóch rywalizujących o dominację na świecie blokach państw mówi w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Kamil Zajączkowski. Z historii wiemy, że są pewne momenty sprzyjające budowaniu silnej pozycji danego państwa. Wydaje się, że dziś jest moment sprzyjający dla Polski, aby co najmniej w Europie budować silną pozycję. Powinniśmy wykorzystać to, że w konflikcie ukraińskim Stany Zjednoczone w sposób jednoznaczny stawiają na współpracę z Polską, a więc wzmocnić współpracę polityczną, militarną, ale także gospodarczą z tym mocarstwem. Natomiast jeśli chodzi o Unię Europejską, to zamiast krytykować i spierać się o różne jej elementy czy wizje, powinniśmy przedstawić polską koncepcję UE. Kanclerz Scholz przedstawił swoją, prezydent Macron także, a Polska nie. Tego stanowczo brakuje – mówi dr Zajączkowski.
O kryzysie wiary we współczesnym świecie, odpowiedzi Kościoła, a także jego reakcji na nadużycia mówi w rozmowie z ks. Rafałem Bogackim kard. Luis Ladaria Ferrer SJ, prefekt Dykasterii ds. Nauki Wiary. „Jedyną odpowiedzią na kryzys w Kościele jest świadectwo wiary. Obojętność można przełamać żywą wiarą i mocą przekonującego świadectwa. Papieże od lat proponują drogę nowej ewangelizacji. Niegdyś Jan Paweł II, Benedykt XVI, a aktualnie Franciszek zaprasza Kościół do poszukiwania nowych form głoszenia wiary. Tam, gdzie ludzie są obojętni, jedynym środkiem mogącym ożywić pragnienie życia Ewangelią jest dynamizm głoszenia i świadectwa. Nie ma innej drogi niż nurt nowej ewangelizacji – mówi hierarcha.