Skrypty JS

W najnowszym Gościu: kolejna płyta z kolekcji Biblia Audio, a na niej księgi Rodzaju i Wyjścia.

dodane 12.01.2022 14:00

Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” kolejna płyta z kolekcji "Biblia Audio Superprodukcja"! Na niej księgi Rodzaju i Wyjścia.

Najnowszego "Gościa" wraz z płytą "Biblia Audio" kupisz w internetowym sklepie Gościa Niedzielnego.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 2/2022
Gość Niedzielny

Hej kolęda, kolęda…  [Marcin Jakimowicz]

Odwiedziny duszpasterskie przybrały w tym roku trzy wymiary. Pierwszy to tradycyjna forma, z której w czasie pandemicznych obostrzeń skorzystało jednak niewiele parafii. Drugi – zapraszanie mieszkańców poszczególnych ulic na Mszę Świętą w ich intencji, trzeci – księża przychodzili do wiernych, którzy zamówili odwiedziny przez telefon. Były też oczywiście miksy, kolędy hybrydowe, łączące dwie ostanie formy. Marcin Jakimowicz pisze, jak wygląda kolęda w czasie pandemii i stawia pytania: Czy tradycyjna forma odwiedzin duszpasterskich odeszła do lamusa? W jakiej formie przetrwa?

Na krańce świata [Jakub Jałowiczor]

Papieskie Dzieła Misyjne od lat działają na rzecz ewangelizacji świata. W ich ramach działają cztery inicjatywy: Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła i Papieska Unia Misyjna. W 2022 roku przypada kilka ważnych rocznic, związanych z tym dziełem, m. in. mija 400 lat od powstania Kongregacji Rozkrzewiania Wiary (w 1988 r. przemianowanej na Kongregację Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary) i 200 lat od powstania we Francji Stowarzyszenia Rozkrzewiania Wiary. Jakub Jałowiczor wyjaśnia, skąd wzięły się i w jaki sposób działają misyjne „oddziały do zadań specjalnych”.

Kościół pytający [Jacek Dziedzina]

Czy synodalność należy do natury działania Kościoła od początku? Po co synody i sobory, skoro często więcej po nich podziałów? O synodach i soborach, dzieleniu się władzą i o demokracji w Kościele mówi ks. dr hab. Stanisław Adamiak w rozmowie z Jackiem Dziedziną. „Zajmowanie się historią Kościoła uczy, że przez ponad 2 tysiące lat wiele spraw ulegało zmianom, nawet takich, które dziś wydają się nam nienaruszalne. Mówiąc o synodalności, dotykamy m.in. kwestii władzy. A to wyglądało bardzo różnie na przestrzeni wieków. Kościół najczęściej w jakiś sposób odnosił się do tych form ustrojowych, funkcjonujących w społeczeństwach, w których się rozwijał. Dzisiaj w wielu miejscach, w których żyją katolicy, panuje demokracja, zatem bardzo możliwe, że ten fakt będzie miał wpływ na ewolucję relacji wewnątrz Kościoła i sprawowanej w nim władzy” – mówi rektor toruńskiego seminarium duchownego.

Rodzina uratuje świat [Beata Zajączkowska]

„Powołanie do małżeństwa jest wezwaniem do kierowania łodzią niestabilną, choć bezpieczną, ze względu na rzeczywistość sakramentu, na niejednokrotnie wzburzonym morzu” – pisze Franciszek w poruszającym liście do małżonków całego świata. Papieski list jest kolejną wielką katechezą o małżeństwie i rodzinie. Został napisany z okazji trwającego w całym Kościele Roku Rodziny Amorislaetitia (19 marca 2021–26 czerwca 2022), zainaugurowanego przez Franciszka w 5. rocznicę ogłoszenia adhortacji o miłości w rodzinie, będącej owocem dwóch synodów biskupów nt. małżeństwa i rodziny. Beata Zajączkowska wyjaśnia, jaka wizja małżeństwa i rodziny przebija się z papieskiego listu i jakie kierunki działania na ich rzecz wskazuje papież.

Komu przeszkadza HIT [Bogumił Łoziński]

Propaganda, ideologizacja, archaiczny i prymitywny – to tylko niektóre określenia ze strony środowisk liberalno-lewicowych na temat przedmiotu historia i teraźniejszość (HIT), który od września tego roku będzie obowiązywał w szkołach ponadpodstawowych. Podstawa programowa HIT-u została obecnie skierowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki do konsultacji społecznych. Przedmiot ten zastąpi wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym i zostanie wzbogacony o elementy z zakresu historii najnowszej – od 1945 r. Bogumił Łoziński sprawdza, dlaczego nowy przedmiot szkolny wywołuje tak silną krytykę wśród niektórych środowisk.

Unio, wróć? [Jacek Dziedzina]

Brexit po roku odbija się Brytyjczykom czkawką. Powodem nie jest jednak tylko sam fakt wystąpienia z UE, ale również brak dostosowania przepisów do nowych warunków. Czy w dłuższej perspektywie Zjednoczone Królestwo ma szansę odrobić straty? Jacek Dziedzina analizuje skutki wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. „Popatrzmy na twarde dane: z wyliczeń Brytyjskiego Obserwatorium Polityki Handlowej wynika, że od stycznia do września 2021 roku brytyjski eksport do UE spadł w sumie o 14 proc. Najbardziej dramatycznie wyglądają dane dotyczące producentów drobiu – tu straty w różnych miesiącach osiągały nawet 90 proc. wcześniejszych obrotów! Równocześnie import z UE do UK (Zjednoczonego Królestwa) spadł o blisko 25 proc. W przeliczeniu na funty to aż 50 mld strat” – przytacza dane autor.

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół