W najnowszym Gościu: polecamy adwentową szkołę modlitwy

dodane 02.12.2021 15:14

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" polecamy adwentową szkołę modlitwy oraz drugą już rekolekcyjną medytację – o oczekiwaniu na Mesjasza, który przychodzi jako Przedwieczny Ojciec.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 48/2021
Gość Niedzielny

Spojrzenie Ojca [ks. Rafał Bogacki] Droga do prostoty: wyciszeni [ks. Adam Pawlaszczyk]

Pokój rozpoczyna się zawsze wtedy, gdy żyjemy w intymnej relacji z Bogiem Ojcem. Ten zaś patrzy na nas wyłącznie przez rany swojego Syna – pisze ks. Rafał Bogacki w drugim odcinku adwentowego cyklu, w którym rozważamy mesjańskie tytuły Jezusa. „Różaniec i koronka mają ze sobą wiele wspólnego, przede wszystkim to, że są w pewnym sensie formą modlitwy prostoty. Obydwie – według zapewnień objawiających się ludziom Jezusa i Maryi – mają ogromny potencjał” – pisze ks. Adam Pawlaszczyk w kolejnej lekcji Adwentowej szkoły modlitwy i podpowiada, w jaki sposób osiągnąć skupienie i wyciszenie na modlitwie.

Przyszłość polskiej energetyki. Kłopotliwe, czarne złoto [Tomasz Rożek]; Czekamy na decyzje rządu [Andrzej Grajewski]

Czeka nas przebudowa systemu energetycznego, a wraz z tym sporej części naszej gospodarki. Dla Śląska – dodatkowo – to także ogromne wyzwanie społeczne. Tomasz Rożek analizuje sytuację polskiej energetyki i wyjaśnia, na czym polegają problemy z jej restrukturyzacją. Andrzej Grajewski rozmawia z Dominikiem Kolorzem, przewodniczącym Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, który opowiada o sytuacji w górnictwie i decyzjach rządu.

Rutyna i formalizm już nie działają [Franciszek Kucharczak]

O ewangelizacji dzisiaj, zarzutach „protestantyzacji” i planach na przyszłość w rozmowie z Franciszkiem Kucharczakiem mówi bp Artur Ważny, nowy Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji. „Odkrywamy w naszych środowiskach ludzi, którzy są związani z Kościołem tylko przez chrzest, ale już nie przez praktykę wiary. To do nich jest skierowana nowa ewangelizacja. Reszta to środki wyrazu, komunikacji, spotkania się z ludźmi” – wyjaśnia biskup.

W najlepszych rękach

Przy okazji zakończenia roku św. Józefa dziennikarze „Gościa” dzielą się świadectwami, w których opowiadają o doświadczeniu jego szczególnej opieki w poświęconym mu roku.

Jestem gotów na wszystko [Marcin Jakimowicz]

Nawrócił się dzięki muzułmanom, oddał im całe serce. Zastrzelił go jeden z nich, ale na jego pogrzebie licznie zgromadzeni wyznawcy islamu płakali, że jako katolik nie trafi do nieba. Marcin Jakimowicz przypomina historię bł. Karola de Foucauld, którego kanonizacja odbędzie się 15 maja 2022 roku.

Media na wojnie [Jakub Jałowiczor]

Polski przekaz na temat kryzysu granicznego jest dość słaby, ale przebija się do zagranicznych mediów. Jednak w niektórych krajach Unii Europejskiej prasa atakuje nasz kraj ostrzej niż Sputnik i RT. Niekiedy antypolski przekaz pochodzi niestety znad Wisły. Jakub Jałowiczor analizuje medialne przekazy, dotyczące kryzysu na granicy.

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół