Skrypty JS

W najnowszym Gościu: Dlaczego papież ustanowił Dzień Ubogichi i co z tego wynika dla nas.

dodane 10.11.2021 10:43

W najnowszym „Gościu Niedzielnym” przeczytamy między innymi o tym, dlaczego papież ustanowił Dzień Ubogich i co z tego wynika dla nas, oraz o czczonym nie tylko w Wilnie wizerunku Matki Boskiej Ostrobramskiej.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 45/2021
Gość Niedzielny

 

Nie licz, przytulaj! [Franciszek Kucharczak]

Powrót do prostoty Ewangelii jest kluczowy. Z myślą o tym papież wprowadził w całym Kościele coroczne obchody Światowego Dnia Ubogich. Przypada on w XXXIII Niedzielę Zwykłą, która tym razem wypada 14 listopada. Natchnienie, aby ogłosić taki dzień, zrodziło się w sercu Franciszka jesienią 2016 roku, gdy kończył się Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.Tegoroczny Dzień Ubogich jest obchodzony po raz piąty. Jego hasłem są słowa Pana Jezusa, zapisane przez ewangelistę Marka (14,7): „Ubogich zawsze macie u siebie”. O historii tego dnia i o tym, jakie inicjatywy są podejmowane przez organizacje charytatywne, pisze Franciszek Kucharczak.

Najpiękniejsza[Marcin Jakimowicz]

16 listopada w Kościele obchodzone jest wspomnienie Matki Boskiej Ostrobramskiej. Obraz Matki Miłosierdzia (163x200 cm) przedstawia jedynie postać Maryi, bez Dzieciątka. Ma Ona nieco pochyloną w prawo głowę i splecione dłonie ze smukłymi palcami pianistki. Patrzy na nas spod lekko przymkniętych powiek. Pełna jest wdzięku i delikatności – pisze o niej Marcin Jakimowicz i opowiada o historii tego wizerunku, a także o kulcie, którym jest otoczony.

Patrioci w niebie [Franciszek Kucharczak]

Miłość ojczyzny ma związek z miłością Boga. Święci rodacy mówią dlaczego – przypomina Franciszek Kucharczak. Adam Chmielowski, Rafał Kalinowski, Marcelina Darowska czy Zygmunt Szczęsny Feliński to tylko niektórzy święci, którzy oprócz Boga kochali także Polskę. „Na ile świętość Polaków przełożyła się na błogosławieństwo dla ojczyzny, nie dowiemy się na tym świecie. Pewne jest jednak, że taki związek jest, i to znaczący. Świadczą o tym choćby słowa Jezusa, wypowiedziane do św. Faustyny: ‘Dla ciebie błogosławię krajowi całemu’” – pisze autor.

Podwójne standardy [Bogumił Łoziński]

O prawnym wymiarze sporu Polski z Unią Europejską, stosowaniu podwójnych standardów przez starych członków Unii oraz konsekwencjach niezapłacenia kar nałożonych na nasz kraj przez TSUE w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim mówi specjalista od prawa UE Jerzy Kwaśniewski.

Nie ulega wątpliwości, że przeprowadzone w Polsce od 2016 r. reformy zwiększają wpływ władzy ustawodawczej i wykonawczej na władzę sądowniczą. Spór z Unią dotyczy tego, czy zmiany odbierają sądom niezależność. Podstawową odpowiedzią Polski na ten zarzut jest wskazanie, że zakwestionowanie polskich reform prowadziłoby do podwójnych standardów w UE. Wpływ władzy ustawodawczej i wykonawczej na władzę sądowniczą w Polsce istnieje, ale i tak pozostaje mniejszy niż w niektórych krajach Unii – zauważa prawnik.

Ktoś im obiecał, że znajdą się na Zachodzie [Jakub Jałowiczor]

O imigrantach przekonanych, że są na granicy białorusko-niemieckiej i wojnie psychologicznej w rozmowie z Jakubem Jałowiczoremmówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej. „Nasila się frustracja ludzi, którzy stali się narzędziem w ręku reżimu Łukaszenki. Za swoją zgodą, ale nie do końca świadomie znaleźli się w obecnej sytuacji. Spotykaliśmy osoby przekonane, że przekraczają granicę białorusko-niemiecką. Ktoś im obiecał, że bez problemu znajdą się w zachodniej Europie. Zrozumiałe więc, że nerwowość po ich stronie rośnie. Nie dość, że zapłacili, to jeszcze są wykorzystywani przez reżim do osiągnięcia jakichś celów” – mówi płk. Pietrzak.

Długi Ogon COVID [Tomasz Rożek]

COVID uważany jest za chorobę układu oddechowego. Tymczasem od dawna wiadomo, że jest chorobą wielonarządową.W dyskusjach na temat szczepień często pojawia się argument, że lepiej chorobę przechorować niż się na nią zaszczepić. Ci, którzy tak twierdzą, bardzo się mylą. Wielomiesięczne konsekwencje przechorowania COVID, które występują u około 80 proc. ozdrowieńców najlepiej o tym świadczą. O najczęściej występujących objawach LongCovid pisze Tomasz Rożek.

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół