Skrypty JS

W najnowszym Gościu: O postaci papieża Jana Pawła I

dodane 20.10.2021 14:48

Najnowszy „Gość Niedzielny” przypomina postać papieża Jana Pawła I, którego beatyfikację zaplanowano na przyszły rok.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 42/2021
Gość Niedzielny

Zjadacz wolnego czasu [Szymon Babuchowski]

Szymon Babuchowski rozmawia z dr Anetą Przepiórką z Katedry Psychologii Emocji i Motywacji KUL na temat mechanizmów uzależnienia od mediów społecznościowych. Kilkugodzinna awaria Facebooka ujawniła, jak wielu z nas trudno sobie wyobrazić życie bez tego portalu. Ludzie, nagle od niego odcięci, nie wiedzieli, co ze sobą zrobić. Uzależnienie od socialmediów staje się coraz poważniejszym problemem. - Ważnym wskaźnikiem uzależnienia jest nie sam czas spędzany na portalu, lecz to, na ile potrafimy kontrolować jego użytkowanie: czy mimo początkowej intencji krótkiej obecności na portalu zostajemy tam o wiele dłużej? Kolejnym wskaźnikiem jest doświadczanie negatywnych konsekwencji spowodowanych utratą kontroli nad czasem spędzanym na portalu. Częstotliwość logowania się i wydłużony czas spędzany w sieci może przyczynić się do powstania uzależnienia – mówi dr Przepiórka.

To nie jest dywanik [Franciszek Kucharczak]

O szczegółach wizyty ad limina Franciszek Kucharczak rozmawia z bp. Adamem Babem, biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej. Biskup wyjaśnia, czym naprawdę jest taka wizyta, jak wygląda spotkanie z papieżem i wizyty w watykańskich urzędach i jakie wizyta ad limina ma przełożenie na praktykę Kościoła w Polsce. - Przyjechałem z większym zapałem. I nawet z notatkami duszpasterskimi. Doświadczyłem powszechności Kościoła. Jego wspólnotowości. Sądzę, że podczas ad limina ogromne znaczenie dla naszej uległości Duchowi Świętemu mają nie tylko odbywane dyskusje, ale przede wszystkim wspólna modlitwa razem ze świętymi apostołami i aktualnie posługującym następcą św. Piotra – mówi bp Bab.

Pasterz pachnący owcami [Beata Zajączkowska]

Beata Zajączkowska przypomina postać Jana Pawła I – papieża, który w czasie 33-dniowego pontyfikatu podbił świat uśmiechem. Franciszek zatwierdził cud za jego wstawiennictwem. Przed Wielkanocą można spodziewać się beatyfikacji. - „Niech Bóg wam wybaczy to, co mi zrobiliście” – powiedział papież elekt do 110 kardynałów tuż po wyborze 26 sierpnia 1978 roku. Jego podwójne imię było wyraźnym sygnałem, że chce nawiązywać do spuścizny swych dwóch poprzedników i iść ich drogą. W czasie pierwszego spotkania na Anioł Pański wyznał: „Nie mam sapientia cordis Jana XXIII, ani przygotowania i kultury Pawła VI, jestem jednak na ich miejscu i pragnę służyć Kościołowi. Ufam, że mi pomożecie swoją modlitwą” – cytuje słowa przyszłego błogosławionego Beata Zajączkowska.

Prąd, gaz i inne drogie luksusy [Jakub Jałowiczor]

Ceny energii w Europie przekroczyły pułap, przy którym są po prostu uciążliwe. Teraz działalność w wielu branżach naprawdę przestaje się opłacać. Jakub Jałowiczor analizuje sytuację energetyczną w Europie i szuka odpowiedzi na pytanie, co spowodowało takie wzrosty.

Frycek zamiast Zenka? [Agata Puścikowska]

Nawet jeśli nie znamy nut, a na co dzień słuchamy rocka, popu czy disco polo, raz na pięć lat (obecnie sześć – ze względu na pandemiczne przesunięcie terminu) przestrajamy nasze gusta. Polacy na kilkanaście dni zamieniają się w szerokie muzyczne jury – pisze Agata Puścikowska i zastanawia się, dlaczego kochamy Konkurs Chopinowski?

 

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół