Skrypty JS

W najnowszym Gościu: Szczera rozmowa z prowincjałem polskich dominikanów ojcem Pawłem Kozackim

dodane 22.09.2021 13:32

Polecamy bardzo ważną i szczerą rozmowę z prowincjałem polskich dominikanów ojcem Pawłem Kozackim oraz reportaż o Romach, z którymi spotkał się papież Franciszek w czasie swojej pielgrzymki na Słowację.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 38/2021
Gość Niedzielny

Bolesna lektura [ks. Adam Pawlaszczyk]

Nie milkną echa dyskusji i komentarzy na temat opublikowanego 15 września raportu niezależnej eksperckiej komisji badającej sprawę oskarżonego dominikanina Pawła M. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” ks. Adam Pawlaszczyk rozmawia z o. Pawłem Kozackim, który od 2014 roku jest prowincjałem Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego o raporcie Komisji oraz działań podejmowanych przez instytucje prowincji w sprawie zakonnika. „Uważam, że dobrze się stało, że komisja zbadała sprawę dokładnie. Dotarcie do prawdy zawsze jest uwalniające, nawet jeśli jest bolesne. A co do nadziei… Autorzy raportu przez wnikliwą analizę faktów przedstawili szczegółowo, co nie funkcjonowało właściwie w strukturach zakonu i wydali swoje rekomendacje na przyszłość. Są to oczywiście jedynie wskazania, sugestie, komisja bowiem nie ma charakteru prawodawczego, nie stanowi norm. Niebawem zbierze się kapituła prowincjalna, która jest u dominikanów najwyższą władzą w danej jednostce, i odbędą się wybory nowych władz naszej prowincji. Myślę, że dyskusja nad nieprawidłowościami i błędami oraz wnioskami z nich wyciąganymi będzie ważnym elementem tych działań” – mówi o. Kozacki.

Przeciążenie [Jakub Jałowiczor]

Jakub Jałowiczor pisze o trwającym proteście pracowników ochrony zdrowia – przygląda się zgłaszanym przez nich postulatom, analizuje obowiązujące regulacje dotyczące wynagrodzeń, czasu pracy i warunków zatrudnienia i to, jak dane przedstawiane przez Ministerstwo Zdrowia mają się do rzeczywistej sytuacji w szpitalach. Rozmawia także z prof. Andrzejem Zybałą – politologiem z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej. „Potrzebujemy działań przybliżających nas do systemu zdrowia, który byłby „pacjentocentryczny”. Rząd proceduje wprawdzie projekt ustawy o tzw. jakości w zdrowiu, ale zdaje się, że jego wdrożenie nie zapewni pacjentowi większej władzy w systemie, czyli dostępu do głębszej wiedzy o jakości leczenia w placówkach zdrowotnych” – zauważa prof. Zybała.

Józef zwołuje na modlitwę [Franciszek Kucharczak]

7 października w Kaliszu Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, w obecności wszystkich polskich metropolitów, zawierzy świętemu Józefowi naród i Kościół w Polsce. Akt ten miał nastąpić już rok temu, ale kierujący wówczas diecezją administrator apostolski abp Grzegorz Ryś zdecydował o przesunięciu zawierzenia na czas po wyborze nowego biskupa. Uzasadnił to obawą, że świeże wtedy wypadki w diecezji przyćmią tak ważne wydarzenie. Odpowiedni czas wreszcie nadszedł. Akt zawierzenia poprzedzą Narodowe Rekolekcje, które potrwają w sanktuarium od niedzieli 3.10 do czwartku 7.10. Każdego dnia będą je prowadzili inni kaznodzieje, podejmując kolejne tematy: „Opiekun Kościoła”, „Małżeństwo”, „Życie”, „Ojcostwo”. Franciszek Kucharczak pisze o planowanych rekolekcjach, roli św. Józefa w teologii i o tym, jak dziś odczytywać tego milczącego świętego.

Igranie sondażami [Jacek Dziedzina]

Jacek Dziedzina przygląda się badaniom sondażowym – na ile sposób, w jaki stawiane są w nich pytania, staje się narzędziem do udowodnienia tezy, która została wykreowana przez zleceniodawcę. Najświeższym przykładem takich sondaży, które odwracają uwagę od istoty problemu, są powtarzane od paru tygodni badania opinii sprowadzające się do pytania: czy jesteś za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej? „Nie ma nic złego w stawianiu jakichkolwiek pytań, problem jest natomiast w formułowaniu ich i przedstawianiu odpowiedzi w taki sposób, by udowadniały tezę oderwaną od rzeczywistości lub same tę rzeczywistość wykreowały” – pisze autor.

Głodne ptaszki [Barbara Gruszka-Zych]

Przy okazji wizyty papieża Franciszka na Słowacji reporterzy Gościa przyglądają się życiu mieszkających tam Romów. Według ostatniego spisu ludności na Słowacji żyje ponad 100 tys. Romów, ale nieoficjalnie mówi się, że jest ich ponad pół miliona. Ich dużym skupiskiem jest właśnie osiedle Lunik IX, wzniesione w latach 70. ubiegłego wieku – to właśnie tam spotkał się z nimi Ojciec Święty. „Ksiądz Peter Veselsky, od roku szef romskiego ośrodka salezjańskiego na IX, opowiada, że na początku tutejsi chłopcy zaczepiali go, prosząc, żeby im dał dwadzieścia centów. Dzisiaj chcą, by pomodlił się z nimi w kaplicy pw. Jezusa Zmartwychwstałego” – pisze Barbara Gruszka-Zych.

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół