Skrypty JS

W najnowszym Gościu: Jakie są polskie homilie w XXI wieku?

dodane 05.08.2021 00:15

Jaki powinien być dobry kaznodzieja? Czy rzeczywiście jest w tej dziedzinie kryzys, czy też mamy do czynienia na przykład ze zmianą oczekiwań ze strony słuchaczy? Ks. Adam Pawlaszczyk z pomocą ks. prof. Leszka Szewczyka diagnozuje stan polskiego kaznodziejstwa.

Gość Niedzielny 31/2021
Gość Niedzielny

 

W numerze także:

Pod stopami braci [Marcin Jakimowicz]

800 lat temu odszedł do nieba „ten, który płakał”. W chwili jego śmierci współbrat ujrzał zsuwającą się zza chmur drabinę. Gdy otwarto jego grobową kryptę, kościół wypełniła przepiękna woń. Marcin Jakimowicz opowiada o życiu św. Dominika i zastanawia się, co średniowieczny święty ma do powiedzenia współczesnemu człowiekowi. „Wychodząc z bolońskiej bazyliki, spoglądam po raz ostatni na popiersie św. Dominika dłuta Carlo Piniego. Naprawdę tak wyglądał? Jego ostatnie słowa brzmiały: „Miejcie miłość, strzeżcie pokory i nie odstępujcie od ubóstwa”. Zanurzam się w gwarne rozpędzone miasto… Minęło osiemset lat, ale słowa te nie straciły absolutnie nic ze swej aktualności” – zauważa.

 

Znak Dziedzictwa  [Andrzej Grajewski]

Polska stara się o umieszczenie orędzia biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku na liście Znaku Dziedzictwa Europejskiego. Jest to szansa wpisania nie tylko dokumentu, ale i idei, z której wyrósł, w politykę pamięci Unii Europejskiej. W czasach, gdy logo i znaki graficzne porządkują naszą wyobraźnię, budując hierarchię ważności różnych miejsc i wydarzeń, to działanie jest ważne. Pozwala ugruntować wiedzę o faktach historycznych w świadomości potocznej, nie tylko Polaków. Andrzej Grajewski wyjaśnia, co skłoniło rząd do złożenia wniosku o wpisanie orędzia na tę listę i na jakie efekty możemy w związku z tym liczyć.

 

Gospodarka fit? [Tomasz Rożek]

W połowie lipca Komisja Europejska przedstawiła główne założenia programu gospodarczego Fit for 55, który ma dostosować unijną gospodarkę do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z założeniami programu do 2030 roku Unia ma emitować o 55 proc. mniej gazów niż emitowała w 1990 roku. Podwyższający się poziom gazów cieplarnianych (takich jak np. CO2) jest zdaniem naukowców źródłem zmian klimatycznych. Tomasz Rożek analizuje pakiet zaproponowany przez KE i rozmawia z prof. Maciejem Chorowskim, prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o możliwościach transformacji polskiej energetyki i transportu.

 

Prorok Niepokalanego Poczęcia [Szymon Babuchowski]

Z Nowej Jerozolimy, najbardziej oryginalnego miasta w Polsce, pozostał Wieczernik, w którym mieści się dziś sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego. Ludzie przyjeżdżają tu, by modlić się m.in. o potomstwo i wyzwolenie z nałogów. Szymon Babuchowski opowiada o ostatnich chwilach zakonnika, który choć umierał w opinii świętości, na beatyfikację, a wkrótce potem kanonizację musiał czekać ponad trzysta lat.

 

 

 

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół