Skrypty JS

W najnowszym GN: Co po covidzie?

dodane 15.04.2021 00:15

Lekarze alarmują, że powikłania po COVID-19 zostaną z nami na lata. Mogą stanowić trudny do pokonania społeczny problem. W Polsce ruszył właśnie wyjątkowy w skali światowej projekt rehabilitacji osób, które przeszły COVID-19.

Gość Niedzielny 15/2021
Gość Niedzielny

 

Nadzieja dla ozdrowieńców [Agata Puścikowska]

Jak donosi Agata Puścikowska na łamach najnowszego „Gościa” lekarze alarmują, że powikłania po COVID-19, biorąc pod uwagę skalę zjawiska, zostaną z nami na lata. Mogą stanowić trudny do pokonania społeczny problem. Wśród najczęstszych somatycznych problemów, z jakimi borykają się ozdrowieńcy, medycy wymieniają zaburzenia czynności wentylacyjnej, duszności i związane z tym trudności w chodzeniu, długotrwałe bóle stawów, zaburzenia pamięci, koncentracji, ciągłe wyczerpanie, nawracające bóle głowy oraz różnego rodzaju zaburzenia lękowe. Jak informuje autorka, w Polsce ruszył właśnie wyjątkowy w skali światowej projekt rehabilitacji osób, które przeszły COVID-19.

 

To się dobrze skończy! [rozmowa z ks. Krzysztofem Wonsem]

W rozmowie z „Gościem Niedzielnym”, ks. Krzysztof Wons zwraca uwagę, że lęk nigdy nie jest językiem Pana Boga: "On nigdy nie posługuje się lękiem, by nas zbawić, przyciągnąć. Odwrotnie: On wchodzi w nasze lęki, wyprowadza nas z nich". Dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie mówi także o świętym kryzysie, szczęśliwej winie i Biblii, w której jest odpowiedź na wszystkie pytania. Jak mówi: „Bóg naprawdę ma odpowiedź na wszystko. Trzeba jedynie otwierać Biblię i czytać. Problemem jest to, że jesteśmy niecierpliwi i czytamy ją, przyciskają klawisz „enter”, domagając się natychmiastowej odpowiedzi”.

 

Bóg się uśmiecha [Franciszek Kucharczak]

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Franciszek Kucharczak porusza temat radości chrześcijańskiej. Czy radość jest stanem normalnym? – pyta autor. Osoby, które stykają się ze środowiskami żywej wiary, na ogół są zaskoczone panującą tam atmosferą. Wciąż funkcjonuje bowiem stereotyp, wedle którego głębokie życie religijne prowadzi do surowej powagi. A to nieprawda – konkluduje autor tekstu.

 

Niekończąca się historia [rozmowa z dr hab. Iwoną Paradowską-Stankiewicz]

Jakub Jałowiczor przeprowadza rozmowę z krajowym konsultantem w dziedzinie epidemiologii dr hab. Iwoną Paradowską-Stankiewicz na temat szczepień oraz reżimie sanitarnym. Pani doktor zwraca uwagę, że z powodu obciążenia szpitali chorymi na covid, wielu pacjentów z innymi chorobami nie mogło otrzymać odpowiedniej pomocy. Konstatuje, że „to sytuacja bardzo niepokojąca, bo przecież nie jest tak, że jeśli w całym kraju zmagamy się z koronawirusem, to inne choroby przestały istnieć”. Szanse na poprawę sytuacji w walce z covidem upatruje w tym, że jeśli będzie wysoki odsetek osób zaszczepionych i wykształci się odporność zbiorowa, to wirus nie będzie mógł nas zakażać. „To nie znaczy, że on zniknie, ale nie będzie miał dostępu do ludzi” – puentuje pani doktor Iwona Paradowska-Stankiewicz.

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół