Skrypty JS

W najnowszym, świątecznym „Gościu Niedzielnym”

dodane 22.12.2020 13:04

dodatek specjalny: litania do Dzieciątka Jezus, którą w oktawie Bożego Narodzenia będziemy się modlić za nasze rodziny, parafie i za cały Kościół.

 

W numerze także:

Bóg przezwycięża dystans [ks. Tomasz Jaklewicz]

„Trudny to był rok” - pisze ks. Jaklewicz. „Pandemia napełniła nas lękiem, samotnością, cierpieniem i śmiercią. Wciąż słyszymy o dystansie społecznym. A Boże Narodzenie to święto bliskości! Bóg pokonał dystans między niebem a ziemią, aby być Bogiem z nami w każdym czasie. Także w czasie zarazy”.

 

Inne, a jednak to samo [rozmowa z ks. prof. Józefem Naumowiczem]

O pasterce, która nie musi być o północy, dacie urodzin Jezusa i symbolice choinki opowiada ks. prof. Józef Naumowicz, znawca historii wczesnego chrześcijaństwa. Na pytanie dlaczego datę 25 grudnia uznano za dzień narodzin Jezusa odpowiada: „Rzeczywiście, takiej daty nie ma w tekstach biblijnych, ale zawierają one wyraźną symbolikę, która pozwala przyjąć taką datę przyjścia Zbawiciela na świat. Biblia wskazuje jasno, że to przyjście ma być światłością dla świata, nową gwiazdą, przełomowym momentem w historii, przesileniem czasu”.

 

Wszystko jest po coś [Jacek Dziedzina]

Proces kard. George’a Pella wstrząsnął opinią publiczną na całym świecie. Najpierw na etapie oskarżeń o molestowanie, następnie sądowego dochodzenia i dwóch wyroków skazujących. Amerykańskie wydawnictwo Ignatius Press wydało właśnie zapiski więzienne kardynała Pella. „Nie powinny nigdy powstać. Ich autor nie miał „prawa” znaleźć się za kratkami” - zauważa Jacek Dziedzina. Lektura „Prison Journal” uświadamia jednak, że jeśli był jakiś sens w niesłusznym skazaniu australijskiego purpurata, to było nim powstanie tego duchowego dziennika.

 

Rok z przeszkodami [rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą]

Kończący się rok był bardzo trudny z powodu pandemii i wynikających z niej problemów, a także reakcji społeczeństwa na wyrok Trybunału Konstytucyjnego. W najnowszym „Gościu” Bogumił Łoziński spytał prezydenta RP Andrzeja Dudę o najważniejsze wydarzenia w kończącym się 2020 r.

 

Bokser i męczennik [Edward Kabiesz]

Jeszcze do niedawna mało kto słyszał o polskim bokserze, walczącym w Auschwitz m.in. z niemieckimi więźniami funkcyjnymi znęcającymi się nad innymi uwięzionymi, który zainspirował scenarzystów filmów fabularnych. Najnowszym dziełem przedstawiającym losy Pietrzykowskiego w obozie zgodnie z faktami, ale poddanymi koniecznej dramaturgicznej obróbce, jest „Mistrz” Macieja Barczewskiego. Film miał premierę podczas festiwalu w Gdyni i koncentruje się przede wszystkim na walce boksera z przeciwnikami.

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół