Skrypty JS

W najnowszym GN: święta, która rozświetla mrok nocy

dodane 10.12.2020 00:15

Dlaczego św. Łucja pochodząca ze skąpanej w słońcu Sycylii jest najpopularniejszą świętą w protestanckiej Skandynawii?

GN zapowiedz 50 2020
Gość Niedzielny

 

Granice heroizmu matki [rozmowa z ks. dr hab. Piotrem Kieniewiczem]

Czy nie wolno zmuszać do heroizmu? - pyta Agata Puścikowska. „Do heroizmu, czyli bohaterstwa, faktycznie zmuszać nikogo nie można. Ale z doświadczenia mojej pracy z rodzinami i obserwacji wiem, że przyjęcie chorego dziecka przez matkę i ojca nie jest przez nich tak traktowane” - odpowiada ks. Kiniewicz.

 

Drugi chrzest Francji [Jacek Dziedzina]

Wolność wyznania wymaga szczególnej ochrony, większej niż inne wolności. To nie fragment konstytucji państwa wyznaniowego. To wniosek z orzeczenia Rady Stanu w laickiej Francji. Sędziowie przyznali rację biskupom i wiernym walczącym z nieracjonalnymi limitami w kościołach. To kolejna odsłona powszechnej mobilizacji, jaką od paru miesięcy można zaobserwować w Kościele nad Sekwaną.

 

Lepiej się szczepić [rozmowa z  prof. Andrzejem Horbanem]

Co wiemy o zamówionych przez rząd szczepionkach przeciwko COVID-19? Czy znamy dokładnie ich skład i działanie? pyta Szymon Babuchowski. „Tak, znamy działanie, skład też nie jest tajny. Natomiast z punktu widzenia pacjenta ważne jest to, że są one po pierwsze bezpieczne, a po drugie – skuteczne. Skuteczne, to znaczy, że zabezpieczają co najmniej 90-procentowy odsetek zaszczepionych. Z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że ok. 10 proc. szczepiących się może nie zostać zabezpieczonych” - odpowiada profesor Horban.

 

Marzenia i złudzenia [Andrzej Grajewski]

Wejście Polski do Unii Europejskiej związane było z wieloma nadziejami, nie tylko politycznymi czy ekonomicznymi, ale także duchowymi. Co zostało z marzeń o europejskiej solidarności duchowej? Ile okazało się tylko złudzeniem? „Jesteśmy w okresie ważnych rozstrzygnięć w sprawie budżetu Unii Europejskiej, kiedy jednocześnie dokonuje się niemająca oparcia w traktatach redefinicja najważniejszych mechanizmów jej funkcjonowania” - pisze na wstępie Andrzej Grajewski.

 

Chcieli chleba dostali kule [Jan Hlebowicz]

W grudniu 1970 roku na ulicach Gdyni śmierć poniosło 18, w Gdańsku 8, a w Szczecinie 16 osób – głównie robotników, studentów, uczniów. Upadek komunizmu po 1989 r. umożliwił podjęcie śledztwa w sprawie grudniowej masakry. Choć proces ciągnął się przez prawie dwie dekady, Grudzień ’70 wciąż pozostaje zbrodnią bez kary.

 

Pandemia nieświęta [Agata Puścikowska]

Nieświęta pandemia nie ominęła i Ziemi Świętej. Od marca życie ludzi w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej zmieniło się bardzo, a każdy kolejny tydzień i miesiąc są trudniejsze. Szczególnie chrześcijanie, utrzymujący się w dużym stopniu z turystyki i pielgrzymowania, pozbawieni zostali pracy i pomocy. Ratują się solidarnością i wspierają jedni drugich.

 

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół