Skrypty JS

W najnowszym GN: Świętość JP2 jest nie do podważenia

dodane 03.12.2020 00:15

– podkreśla w rozmowie ks. Sławomir Oder, postulator w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II.

Gość Niedzielny 49/2020
Gość Niedzielny

 

Co wiedział papież [rozmowa z ks. Sławomirem Oderem, postulatorem procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II]

W rozmowie z Jackiem Dziedziną O reakcję Jana Pawła II na przypadki nadużyć seksualnych w Kościele ks. Oder opowiada: „To są oczywiście naturalne pytania. Ja jednak jestem absolutnie przekonany, że Jan Paweł II jest krystalicznie czysty, jeśli chodzi o te sprawy – na pewno nie próbował kryć osób, które skalały się grzechem pedofilii”.

 

Kobieto wróć [Agata Puścikowska]

Jeszcze dwadzieścia lat temu to matka była pierwszą nauczycielką wiary w rodzinie. Uczyła dzieci pacierza, prowadziła do świątyni. Współczesne kobiety rzadziej same chodzą do kościoła, a jeśli nawet dbają o religijność dzieci, to tylko do Pierwszej Komunii. Gdy ochrzczonej katoliczce zadać pytanie, czy wiara jest dla niej ważna, odpowie: „tak”. Jednak między deklaracjami a zwykłym życiem jest spory rozdźwięk. Jak w Kościele czuje się współczesna młoda kobieta? Dlaczego tak wiele z nich odchodzi z Kościoła?

 

Nie tylko „Triangolo” [Andrzej Grajewski]

Raport na temat oskarżanego o molestowanie byłego kardynała McCarricka wywołuje dyskusje o działaniach podejmowanych w jego sprawie przez Jana Pawła II. Andrzej Grajewski podobnie jak autorzy raportu, zastanowia się, czy doświadczenie prowokacji bezpieki mogło wpłynąć na sposób reagowania papieża na niesprawdzone informacje i plotki.

 

Wróg zastępczy [Bogumił Łoziński]

Przy różnego rodzaju ulicznych protestach przebieg zdarzeń zwykle jest taki sam. Manifestujący domagają się spełnienia żądań, a gdy to nie następuje, przenoszą swoje złe emocje na policję Rozpoczynająca się wtedy debata, zastępuje merytoryczny spór między protestującymi a właściwymi adresatami ich postulatów. Policja staje się wrogiem zastępczym.

 

Pandemiczna solidarność [Agata Puścikowska]

Większość sklepów i punktów usługowych ma znacznie mniejsze obroty podczas pandemii. Szczególnie małe firmy przechodzą kryzys. Aby mogły przetrwać trudny czas, potrzeba nie tylko odgórnych sensownych rozwiązań, ale także oddolnych inicjatyw.

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół