Skrypty JS

W najnowszym GN: Wołanie o pasterzy

dodane 15.10.2020 00:15

Czy chłopakowi urodzonemu na początku XXI wieku jest trudniej przestąpić próg seminarium niż 40 lat temu? Z czego wynika kryzys powołań? - zastanawia się Marcin Jakimowicz.

Gość Niedzielny 42/2020
Gość Niedzielny

 

Aborcyjny przełom? [Bogumił Łoziński]

Trybunał Konstytucyjny 22 października rozpozna kwestię zgodności z konstytucją regulacji dopuszczających aborcję eugeniczną. Wniosek w tej sprawie złożyła grupa posłów. Wyrok będzie miał olbrzymie znaczenie, od niego bowiem zależy życie dzieci nienarodzonych podejrzewanych o upośledzenie lub nieuleczalną chorobę. Wyrok w sprawie aborcji eugenicznej będzie jednym z najważniejszych w historii Trybunału Konstytucyjnego.

 

Piąta władza [Jacek Dziedzina]

„Trzeba przyznać, że amerykańska ambasador Georgette Mosbacher wyznaczyła nowe standardy w uprawianiu dyplomacji” - zauważa Jacek Dziedzina. Publiczne wypowiedzi amerykańskiej ambasador z ostatnich 2 lat, recenzujące działania polskiego rządu lub poszczególnych ministrów, słusznie odbierane były jako przekraczanie kompetencji. Szczerością publicznych wypowiedzi ambasador Mosbacher odsłoniła kulisy nieformalnego wpływania Amerykanów na polską politykę.

 

Odkrycia w centrum uwagi [Tomasz Rożek]

Jak co roku w październiku światowe media udostępniają swoje czołówki tematom naukowym. Konkretnie fizjologii i medycynie, fizyce oraz chemii. W tym roku, z powodu epidemii COVID-19, Nagrody Nobla nie wybrzmiały tak głośno jak zwykle. W „Gościu” Tomasz Rożek wyjaśnia za jakie osiągnięcia naukowe nagrody przyznano.

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół