Skrypty JS

W najnowszym GN: Energia Solidarności - dodatek specjalny

dodane 27.08.2020 10:58

40 lat temu energia wyzwolona przez dziesiątki tysięcy ludzi stworzyła Solidarność, ruch, który zmienił Polskę i świat. W specjalnym dodatku opowiadamy tamtą historię przez pryzmat ludzi, którzy ją tworzyli.

Gość Niedzielny 35/2020
Gość Niedzielny

W "Gościu" także:

Solidarna w Ciemności [Szymon Babuchowski]

Urodzona 110 lat temu Matka Teresa stała się ikoną służby ubogim, chorym i bezdomnym, z którymi dzieliła codzienność. Podziwiana jako niedościgniony wzór bezinteresownej miłości i prostego życia poddanego Ewangelii, przez mieszkańców Indii nazywana Aniołem Ubogich. Na beatyfikację czekała zaledwie sześć lat, po kolejnych trzynastu – została kanonizowana. A jednak są i tacy, którzy podważają autentyczność jej postawy.

Dostrzec człowieka [Aleksander Woźny]

Lekarze zapominają, że komunikacja jest relacją dialogową. Nie tylko oni badają swoich pacjentów, ale sami także są przez nich badani. Każda relacja lekarz-pacjent, w której po drugiej stronie dostrzega się człowieka, jest wyrazem sprzeciwu wobec odhumanizowanej i zbiurokratyzowanej medycyny.

Zachować równowagę [rozmowa z ks. prof. Antonim Dębińskim]

Od czasu, gdy w Polsce możemy swobodnie wyrażać poglądy, nastąpiła nadmierna polityzacja naszego życia. U nas wszystko się szufladkuje, mamy tendencję do zero-jedynkowego pozycjonowania człowieka – mówi ksiądz profesor Antoni Dębiński, ustępujący rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Lustro [Marcin Jakimowicz]

Ten moment, gdy w chwilach duchowych zawirowań brakuje ci słów i zdumiony odkrywasz, że w Psalmach jest wszystko. Cała paleta emocji i uczuć. Krzyk i śpiew, skowyt i uwielbienie, bezradność i doświadczenie wszechmocy. I okazuje się, że „z głębokości” nie woła już król Dawid, ale Jan Kowalski...

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół