Skrypty JS

W najnowszym GN: Kiedy Pan Bóg kule nosi

dodane 13.08.2020 00:15

Skąd pewność, że takie rzeczy jak Cud nad Wisłą to cud? - zastanawia się Kucharczak. Przez pół wieku sformułowanie „Cud nad Wisłą” nie funkcjonowało w obiegu publicznym. Po upadku komunizmu temat powrócił – a z nim spory, czy to był cud, czy też nie.

Gość Niedzielny 33/2020
Gość Niedzielny

 

 

Cena zwycięstwa [Andrzej Grajewski]

Bitwa Warszawska przekreśliła bolszewickie plany podboju nie tylko Polski, ale i Europy. Zwycięstwo ocaliło całą chrześcijańską cywilizację w Europie, której los byłby przesądzony, jak pokazała historia terenów podbitych przez bolszewików. Polska zapłaciła za ten sukces wielką liczbą ofiar oraz stratami materialnymi, ale także utratą terytoriów na południu i północy. Grajewski przypomina że jedynymi sojusznikami Polski były Węgry i Francja.

 

Jest pilot, jest kierunek [rozmowa z abp. Grzegorzem Rysiem]

W najnowszym „Gościu” arcybiskup Grzegorz Ryś zapytany o przewodnika w polskim Kościele odpowiedział: „Kościół w Polsce to nie jest jakaś samotna i wyizolowana wyspa. Jesteśmy częścią Kościoła powszechnego i „pilotem” jest dla nas wszystkich papież Franciszek. To nie jest tak, że Pan Jezus nie daje nam przewodnika, pilota, tylko jest pytanie, na ile w lokalnym Kościele w Polsce mamy wolę i ochotę trwać przy Piotrze (równie chętnie jak czyniliśmy to w czasach Jana Pawła II) i dokonywać na bieżąco recepcji jego nauczania”.

 

Prezydenckie wyzwania [Bogumił Łoziński]

Obietnice złożone przez Andrzeja Dudę zarówno w kampanii wyborczej, jak i po wygraniu prezydentury są ambitne. Prezydent zawiesił sobie wysoko poprzeczkę. „Gdyby Andrzejowi Dudzie udało się zrealizować obietnice, które złożył przed drugą kadencją prezydentury, zasłużyłby na miano męża stanu” - uważa Łoziński.

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół