Skrypty JS

W najnowszym GN: Kucharczak o pierwszych piątkach

dodane 18.06.2020 00:15

Dziewięć miesięcy to analogia do czasu, jakiego potrzebuje dziecko rozwijające się w łonie matki. Przez praktykę dziewięciu pierwszych piątków ma się narodzić nowy człowiek, który żyje sakramentami.

Gość Niedzielny 25/2020
Gość Niedzielny

 

Sobór Karola Wojtyły [Jakub Jałowiczor]

Udział Karola Wojtyły w II Soborze Watykańskim jest mało znanym epizodem jego życiorysu. Biografie Jana Pawła II wspominają o tym zwykle na kilku zaledwie stronach. Tymczasem Wojtyła w czasie Vaticanum Secundum 25 razy zabierał głos – 8 razy przemawiał, 17 wypowiedzi złożył na piśmie. Dwukrotnie występował w imieniu Konferencji Episkopatu Polski. Miał wpływ nie tylko na brzmienie „Gaudium et spes”, ale i na Konstytucję dogmatyczną o Kościele „Lumen gentium”.

 

Nie tylko pandemia [Andrzej Grajewski]

W związku z szerzącą się wśród górników pandemią rząd zdecydował, aby na okres od 12 czerwca do 3 lipca zamknąć dwanaście kopalń. „Być może nigdy wcześniej przemysł górniczy nie znalazł się w tak dramatycznej sytuacji. Epidemia może zniszczyć miejsca pracy, a społeczny ostracyzm – prestiż i etos górnika” - pisze Grajewski.

 

Tarcza konsumencka [rozmowa z Ryszardem Florkiem, prezes i współwłaściciel firmy Fakro]

„W Polsce ważą się dziś losy tysięcy firm i miejsc pracy, a każdy z nas może pomóc je ocalić, wybierając produkty i usługi polskich firm. Nazywam to tarczą konsumencką” – mówi w rozmowie z „Gościem” Ryszard Florek, prezes i współwłaściciel firmy Fakro.

 

„Nie” dla konwencji stambulskiej [Bogumił Łoziński]

Komisja Europejska chce ratyfikacji konwencji Rady Europy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet, która jest oparta na ideologii gender. Otworzy to unijnym instytucjom drogę do narzucania jej zapisów poszczególnym państwom. Organizacje prorodzinne protestują przeciwko temu projektowi.

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół