Skrypty JS

W najnowszym GN: O pokoleniach, którym zawdzięczamy niepodległość i kształt naszej ojczyzny

dodane 07.11.2019 11:28

Już wkrótce odpowiedzialność za Polskę zaczną przejmować ludzie urodzeni w III Rzeczypospolitej, mający inne doświadczenia życiowe oraz horyzonty myślowe aniżeli poprzednicy.

Gość Niedzielny 45/2019
Gość Niedzielny

 

Mężowie wypróbowani i ich żony [Franciszek Kucharczak]

Celibat duchownych jest wielką wartością Kościoła katolickiego, ale nie jest dogmatem. Praktyka celibatu duchownych i świadomość jego wartości narastała w Kościele stopniowo. W Kościele katolickim funkcjonują już żonaci księża, np. byli pastorzy anglikańscy. Niedawno zakończony Synod dla Amazonii rozbudził dyskusję o zniesieniu celibatu. Słychać obawy, że zgoda na święcenie żonatych mężczyzn na kapłanów doprowadzi do całkowitej likwidacji celibatu. Z drugiej strony zwolennicy zniesienia celibatu najczęściej upatrują w tym lekarstwo na rozmaite problemy w Kościele.

 

Jozafat odnaleziony [Agata Puścikowska]

Św. Jozafat Kuncewicz to postać wyjątkowa. Był pierwszym urodzonym na terenie Rzeczypospolitej świętym, którego ciało spoczywa w bazylice św. Piotra w Rzymie. Za umiłowanie jedności Kościoła zapłacił najwyższą cenę – poniósł śmierć męczeńską. Św. Jozafat jest szczególnie czczony przez wiernych Kościoła greckokatolickiego na Białorusi. Warto poznać tego świętego i prosić go o wstawiennictwo.  

 

Daleko do brzegu [Jacek Dziedzina]

Brytyjczycy pójdą na drugie referendum brexitowe. Będą nim de facto przyspieszone wybory parlamentarne. Johnson, decydując się na przyspieszone wybory, postawił wszystko na jedną kartę. Johnson jest pewny zwycięstwa Partii Konserwatywnej i chce w ten sposób umocnić swoją pozycję jako lidera i autora cywilizowanego rozejścia się Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Kampania wyborcza będzie wyjątkowo ostra. Zwłaszcza, że walka toczy się nie tylko o brexit, ale także o kształt Zjednoczonego Królestwa.

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół