Według danych Gemius Trafiic, w miesiącu wrześniu
portal wiara.pl
odwiedziło 347 223 unikalnych użytkowników
Liczba odsłon przekroczyła 2 miliony 600 tys.
Katolicy aktywni w sieci
Jak wynika z badań, strony o tematyce religijnej w polskim Internecie stanowią ponad 10 proc. Regularnie strony religijne w polskim Internecie odwiedza 1,7 mln internautów spośród ponad 17 mln wszystkich. Takie wnioski płyną z badań PBI Gemius, które ogłoszono w sekretariacie Episkopatu przed przypadającym w niedzielę Dniem Środków Społecznego Przekazu.
W ocenie rzecznika Episkopatu - ks. Józefa Klocha, Kościół w Polsce zupełnie dobrze radzi sobie ze stosowaniem komputerów i Internetu w codziennej pracy. Jego zdaniem, Internet - najlepiej spośród innych mediów – przyjął się w Kościele. Poinformował, że z badań przeprowadzonych przez Gemius S.A. strony religijne stanowią 10 proc. wszystkich stron www w polskim Internecie. W czołówce portali religijnych o oglądalności powyżej 1 mln rocznie są: Opoka (36 proc.), Wiara.pl (10 proc.), Mateusz (9 proc.), Tygodnik Powszechny (9 proc.) oraz ekai.pl (6 proc.), Adonai (6 proc.). Spośród użytkowników religijnego Internetu – 54 proc. stanowią kobiety, a 46 proc. mężczyźni.
Z badań PBI Gemius wynika, że z religijnych stron w Internecie najczęściej korzystają ludzie między 15. a 24. rokiem życia - prawie 700 tysięcy. Głównie uczniowie i studenci. Dużą grupę użytkowników stanowią osoby z wyższym i średnim wykształceniem, ludzie wolnych zawodów i specjaliści. Znacznie więcej jest wśród nich mieszkańców miast niż wsi. Częściej też na portale religijne zaglądają kobiety niż mężczyźni. Ale to nie powinno dziwić, bo panie częściej niż panowie deklarują się jako osoby wierzące i regularniej praktykują.
PBI Gemius stwierdził, że Internauci szukają na stronach religijnych głównie publicystyki, dokumentów kościelnych, artykułów naukowych. Katolicki Internet to jednak przede wszystkim informacja. O życiu parafii, zgromadzeń zakonnych, sanktuariów, instytucji kościelnych. Zdaniem ks. Krzysztofa Ołdakowskiego z Katolickiego Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej SIGNIS Polska, należy rozróżnić dwie funkcje Internetu: jako źródło informacji na tematy związane z wiarą i jako narzędzie do realizowania potrzeb duchowych - wirtualnego uczestniczenia w praktykach religijnych. W jego opinii Internet sprawdza się w obu tych funkcjach.
Źródła: PAP, KAI
«« | « |
1
| » | »»