W najnowszym "Gościu Niedzielnym": Czy Kościół katolicki zabraniał czytania Pisma Świętego?

publikacja 03.08.2022 13:58

W nowym wydaniu znajdziemy odpowiedź na coraz częstszy zarzut, że do niedawna Kościół zabraniał indywidualnego czytania Pisma Świętego.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 31/2022
Gość Niedzielny

 

Lotnisko, terminal pasażerski, stacja kolejowa, zapewniająca wygodne połączenia z Warszawą i Łodzią – to wszystko składać się będzie na Centralny Port Komunikacyjny, czyli Port Solidarność. O planach i postępach budowy CPK pisze Jakub Jałowiczor. „W 2017 r. rząd Beaty Szydło ogłosił budowę centralnego lotniska w gminie Baranów. Pierwszy samolot miał odlecieć w 2027 r. Według obecnych planów, w 2027 r. ma się skończyć budowa, później dłuższy czas potrwają odbiory techniczne, a pierwszym pełnym rokiem funkcjonowania lotniska będzie 2029” – przypomina autor.

W „Gościu” ponadto:

  • Wizytę papieża Franciszka w Kanadzie w rozmowie z Beatą Zajączkowską podsumowuje ks. Łukasz Kopaniak, pallotyn pracujący w tym kraju od dekady. „W czasie tej podróży było więcej gestów, a mniej słów niż na innych pielgrzymkach. Już sama obecność Franciszka była symbolem. Przejmująca była jego samotna modlitwa nad Jeziorem św. Anny, które rdzenni mieszkańcy nazywają Jeziorem Boga i które jest dla nich miejscem uzdrowienia. Tak jakby słuchał głosu tego jeziora, głosu przeszłości. Przed przyjazdem papieża były wielkie obawy, porównywano tę podróż do chodzenia po polu minowym, ale wszystko się bardzo dobrze skończyło. Komentatorzy akcentowali te momenty, kiedy przepraszał, gdy nie tyle uznawał winę całego Kościoła katolickiego, ile mówił o konkretnych osobach, które popełniały błędy. Słowa przeprosin były dokładnie ważone – ile razy, za co” – mówi kapłan.
  • Pomiędzy 6 a 14 sierpnia w Kościele przypadają wspomnienia aż 11 męczenników II wojny światowej! Życie Edyty Stein (9 sierpnia) i Maksymiliana Kolbego (14 sierpnia) jest dobrze znane, ale warto poznać także ich liturgicznych sąsiadów. Agnieszka Huf przytacza sylwetki błogosławionych, którzy za wierność Ewangelii zapłacili najwyższą cenę.
  • Miała być artystką. Była żołnierzem elitarnej formacji, a ostatecznie została szczęśliwą zakonnicą. Górale z ogromną dumą mówią czasem o niej: „Nasza G.I. Jane z Suchego”. Siostra Jadwiga Szczechowicz, albertynka, żołnierz Marines, na zawsze poświęciła się Panu Bogu. O niezwykłej zakonnicy opowiada Agata Puścikowska. „Jadwiga usłyszała rozmowę dwóch żołnierzy na siłowni. Jeden mówił: ‘Wiesz, że jedna z naszych żołnierek poszła do zakonu?’. Jadwiga uśmiechnęła się wówczas do Pana Boga i pomyślała: ‘Ależ byłoby śmiesznie, gdybym i ja poszła. Tyle dziwnych i niesamowitych rzeczy robiłam, że naprawdę byłoby to zaskakujące’. Ta wizja była jednak dla sierżant Szczechowicz czystą abstrakcją” – pisze Agata Puścikowska.
  • W rodzinnych Okopach bł. ks. Jerzego Popiełuszkę upamiętnia krzyż – i niewiele więcej. Dom rodziny Popiełuszków cały czas jest zamieszkany, nie stanowi więc obiektu do zwiedzania. Przy kościele parafialnym w pobliskiej Suchowoli już od 1986 r. znajduje się izba pamięci kapłana, którą w pierwszych latach po jego beatyfikacji odwiedzało niekiedy po kilkanaście autokarów pielgrzymów w ciągu jednego weekendu. Miejsca i różne inicjatywy poświęconych kapelanowi Solidarności można znaleźć w całej Polsce. Jednak pielgrzym lub turysta odwiedzający wieś, w której urodził się przyszły ksiądz, nie dowie się zbyt dużo o jego życiu. Teraz ma się to zmienić. O planach budowy muzeum, poświęconego męczennikowi, opowiada Jakub Jałowiczor.
  • Gwałtownie spada zaufanie do mediów. Nie tylko w Polsce, dzieje się tak na całym świecie. Potwierdzają to najnowsze dane Eurobarometru i raport Reuters Institute. O tym, co zrobić, aby newsy były nam znów potrzebne do rozumienia otaczającego nas świata i nieulegania dezinformacji pisze Piotr Legutko. „Być może za sto lat w podręcznikach (oczywiście cyfrowych) historii cywilizacji jako datę przełomową będzie się podawać rok 2007, czyli wprowadzenie na światowe rynki smartfona. Od tego momentu całkowicie zmienił się sposób „konsumowania” informacji. Etapem przejściowym okazały się portale informacyjne, które miały docelowo zastąpić gazety i stacje newsowe. Dziś respondenci w wieku 18–24, jeśli w ogóle szukają wiadomości, robią to za pośrednictwem mediów społecznościowych, agregatorów treści lub alertów mobilnych. Oczywiście na smartfonie, z którym rzadko tracą kontakt wzrokowy. Z tego względu wzięło się określenie ‘pokolenie opuszczonej głowy’ (head down)” – pisze autor.
  • Litwa zakazała patriarsze Cyrylowi wjazdu na swoje terytorium. Jednocześnie z litewskiego Kościoła prawosławnego usunięto grupę kapłanów protestujących przeciwko Cyrylowi. Wywołało to dyskusję o lojalności prawosławia uznającego kanoniczną zwierzchność Patriarchatu Moskiewskiego. O litewskim prawosławiu pisze Andrzej Grajewski.