W najnowszym Gościu: wywiad o modlitwie psalmami oraz praktyczne wskazówki, jak to robić.

publikacja 20.01.2022 11:04

Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” z okazji Niedzieli Słowa Bożego wywiad o modlitwie psalmami. Są tam też praktyczne wskazówki, jak to robić.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 3/2022
Gość Niedzielny

Kościół musi iść po młodzież [Bogumił Łoziński]

Młodzież w Polsce gremialnie odchodzi od Kościoła. Obserwują to duchowni pracujący z nimi, proces ten potwierdzają badania socjologiczne. Sytuacja ta wymaga więc pilnej reakcji, przede wszystkim gruntownej zmiany modelu duszpasterstwa z biernego w aktywny, i to nie tylko w sferze zewnętrznej, ale przede wszystkim duchowej. Bogumił Łoziński szuka odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób Kościół może dotrzeć do młodych ludzi. „Młodzi odchodzą od Kościoła, a nie od wiary. Gdzie indziej szukają dróg spełnienia, odpowiedzi na pytania o sens życia, wolności, miłości. To wszystko mogą znaleźć w Kościele, to zawiera przecież Dobra Nowina, którą przyniósł nam Chrystus. Jednak aby móc ją przekazać, konieczne jest świadectwo autentycznej wiary duchownych i katolików świeckich” – zauważa autor.

Słona sól [Marcin Jakimowicz]

Zawsze, gdy katolicy coś tracą, ktoś inny zyskuje. Jeśli jako Kościół przestaniemy mówić o duchowości czy chrześcijańskiej medytacji, wnet w księgarniach znajdziemy mnóstwo poświęconych jej wydawnictw. Będą stały na półce „New Age”. Natura nie znosi próżni… Marcin Jakimowicz sprawdza, w co wierzą ludzie, którzy nie wierzą w Boga. „Doskonale pamiętam sytuację sprzed lat. Siedziały przy kawie. Z głośnej rozmowy wynikało, że pracują na pobliskim uniwerku. „Wiesz, kupiłam w Bytomiu na targu staroci piękną lampę. Mówię ci, śliczna!”. „Ja nie miałabym odwagi brać takiego sprzętu do domu. Nie wiadomo, jaką energię przenosi. A nuż ta lampa towarzyszyła osobie cierpiącej albo umierającej?”.W takich chwilach dziękuję Bogu za to, że odkrył przede mną chrześcijaństwo” – pisze Jakimowicz.

W psalmach jest życie [ks. Rafał Bogacki]

Przed Niedzielą Słowa Bożego ks. Rafał Bogacki rozmawia z o. dr. hab. Danielem W. Stabryłą – benedyktynem z Opactwa Zaśnięcia NMP na Górze Syjon w Jerozolimie, wykładowcą w Studium TheologicumSalesianum w Jerozolimie o psalmach – ich historii, teologii i modlitwie na nich opartej. „Myślę, że błędne jest kojarzenie psalmów tylko z modlitwą. Oczywiście, one są modlitwą Izraela, a dzisiaj także Kościoła. Można powiedzieć, że Bóg mieszka w pieśniach swego ludu. W dużej mierze jednak psalmy związane są z historią, z życiem konkretnych ludzi. Przenikają się w nich duchowość i życie codzienne. One uczą tego, że modlitwa jest zakorzeniona w historii, w konkretnym doświadczeniu. To nie musi być wielka historia, ale ta nasza” – podkreśla o. Starbryła.

Prorodzinni [Jakub Jałowiczor]

Prowadzą poradnictwo dla małżeństw, wspierają potrzebujących, organizują wyjazdy dla dzieci – w Polsce działają dziesiątki organizacji prorodzinnych. Większość funkcjonuje dzięki pracy za „Bóg zapłać”. Jakub Jałowiczor pokazuje stowarzyszenia i fundacje, które działają na rzecz rodzin. Czym się zajmują i z jakimi problemami muszą się mierzyć?

Tsunami czy szansa? [Barbara Gruszka-Zych]

Nasze społeczeństwo coraz bardziej się starzeje. A od początku trzeciego tysiąclecia obserwujemy silvertsunami – gwałtowną falę seniorów, którzy nie biorą pod uwagę rezygnowania z aktywności. Średnia długość życia kobiety w naszym kraju w 1950 r. wynosiła 62 lata, a mężczyzny – 56 lat. W 2030 r. kobiety mają żyć 84 lata, a mężczyźni – 77. Czy licząca 100 lat geriatria zdoła poprawić jakość ich życia? Barbara Gruszka-Zych przygląda się, co opieka zdrowotna ma do zaoferowania osobom w podeszłym wieku.