W najnowszym Gościu: to Bóg stworzył rodzinę

publikacja 18.08.2021 13:01

Czy rodzina ma szanse się ostać wobec oferty „tego świata”, wyjątkowo atrakcyjnej i wciągającej, a jednocześnie w wielu aspektach tak radykalnie sprzecznej z chrześcijańskim modelem życia?

W najnowszym Gościu Niedzielnym 33/2021
Gość Niedzielny

 

 A także:

Bóg wymyślił rodzinę [Franciszek Kucharczak]

Czy dziś rodzina może być środowiskiem żywej wiary, w której słowo Boże więcej waży niż jakiekolwiek inne? I to zarówno dla rodziców, jak i dzieci? Czy może być miejscem, w którym Bóg co dnia zasiada z domownikami przy stole? Czy rodzina ma szanse się ostać wobec oferty „tego świata”, wyjątkowo atrakcyjnej i wciągającej, a jednocześnie w wielu aspektach tak radykalnie sprzecznej z chrześcijańskim modelem życia? Franciszek Kucharczak szuka odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób budować dziś rodziny, oparte na Bożym fundamencie. „Wielu małżonków i rodziców zdaje się opuszczać ręce w poczuciu osamotnienia wobec napierającej zewsząd postchrześcijańskiej mentalności. Ta pokusa nie dotyka jednak osób i rodzin, które zakorzeniły się w Kościele dzięki doświadczeniu wspólnoty” – zauważa autor.

 

Młodzież oczekuje autentyczności [Bogumił Łoziński]

Bogumił Łoziński rozmawia z abp. Tadeuszem Wojdą o powodach odchodzenia z Kościoła młodzieży, wymaganiach wobec księży oraz wewnętrznych zagrożeniach dla Kościoła. „Młodzi czują się dziś niezrozumiani, za mało ich słuchamy. W Kościele nie mają przestrzeni, często wszystko im narzucamy, nie próbujemy ich zrozumieć. Bardzo poważnym problemem jest kwestia ludzkiej płciowości. Młodzi często postrzegają relacje ze światem przez pryzmat swojego ciała, seksualności. Ponieważ Kościół wprowadza w tej sferze określone zasady, które wiążą się z zakazami, młodzi mówią, że nie ma dla nich miejsca w Kościele. To nie jest do końca prawda, księża powinni więcej mówić o ludzkim ciele i seksualności, pokazywać ich istotę, tłumaczyć, czym jest relacja komplementarności między mężczyzną i kobietą” – mówi metropolita gdański.

 

Arcybiskup renesansu… [Agata Puścikowska]

Trudno napisać: „zmarł arcybiskup Henryk Hoser”. Trudno przyjąć czas przeszły, by w zaledwie kilku zdaniach nakreślić zupełnie niezwykłe życie niezwykłego człowieka. Mądrego kapłana, oddanego ludziom misjonarza, erudyty, osoby ciepłej i otwartej, a umiejącej stać na straży nauczania moralnego Kościoła. I wyjątkowego hierarchy, którego dorobek i wielkość będziemy dopiero zgłębiać. I którego w pełni zaczniemy zapewne doceniać dopiero teraz, stopniowo i wielopłaszczyznowo. Agata Puścikowska przypomina postać zmarłego przed kilkoma dniami abp. Henryka Hosera. „Lubił ludzi, kochał Boga. Tak bez wielkich słów, po prostu był świadectwem Ewangelii. Otwarty, obdarzony niesamowitym poczuciem humoru, był człowiekiem wielkiej skromności, klasy i kultury, którego nie dało się nie lubić. Dla niego drugi człowiek był po prostu ważny. Pomagał wielu osobom w sytuacjach trudnych – jak choroba bliskiej osoby, śmierć w rodzinie. Do końca pozostał lekarzem: nie tylko ciała, ale przede wszystkim duszy” – wspomina autorka.  

 

Nawrócić miasto [Jakub Jałowiczor]

Łódź, miasto mające jeden z najniższych w Polsce wskaźników religijności, będzie miejscem wydarzenia, które ma dać ludziom należącym do różnych kościelnych wspólnot narzędzia do pracy ewangelizacyjnej. Kongres Nowej Ewangelizacji odbędzie się pod hasłem „Miasto – rewitalizacja”. Kongres ma być odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka, by iść na peryferie, dlatego poszczególne tematy warsztatów dotyczą ewangelizacji osób znajdujących się na marginesie – różnie rozumianym. Jakub Jałowiczor wyjaśnia, czym jest to wydarzenie i jakie cele postawili przed sobą jego organizatorzy.

 

Nadzieja na ratunek [Agata Puścikowska]

Grupa Ratownicza „Nadzieja” wyrosła z pasji jednego kapłana i grupy młodych ludzi, którzy chcieli nauczyć się udzielać pierwszej pomocy. Dziś to prężnie działająca organizacja, wyposażona w nowoczesny sprzęt ratowniczy i posiadająca filie w kilku miastach północno-wschodnej Polski. „Łączymy profesjonalizm działania z ludzką chęcią pomocy i misją. Nasi ratownicy, lekarze mocno udzielają się społecznie. Obejmujemy opieką 160 ubogich rodzin i zaopatrujemy w żywność potrzebujących. A kto układa, pakuje i rozwozi tony jedzenia? Oczywiście nasi ratownicy. I to społecznie” – cytuje jednego z ratowników autorka.

 

Stawka większa niż ustawa [Piotr Legutko]

Piotr Legutko analizuje zamieszanie, jakie rozpętało się w kontekście tzw. lex TVN, czyli nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, ograniczającej udział w polskich mediach kapitału spoza UE. Omawia konsekwencje ewentualnego przyjęcia dokumentu dla rynku medialnego w Polsce i zastanawia się nad przyczynami, dla których rządzący zdecydowali się na podjęcie prac legislacyjnych. „Nasuwa się więc pytanie, o co właściwie jest cała ta awantura. Dlaczego Prawo i Sprawiedliwość wyruszyło na wojnę, której nie może wygrać? Jaki ma interes w mobilizowaniu przeciw swoim rządom dziennikarzy, dostarczaniu paliwa opozycji wewnętrznej i zewnętrznej? I to przed najważniejszą dla rządu batalią o wprowadzenie w życie Polskiego Ładu. Nie ma na te pytania jednoznacznej odpowiedzi, są tylko hipotezy. Zresztą niewielu dziennikarzy i publicystów się nimi zajmuje. Łatwiej grać swoje role w starym serialu o końcu demokracji i wolności” – pisze Piotr Legutko.

 

Czystego serca [Szymon Babuchowski]

Szymon Babuchowski odwiedza podtarnowską Zabawę – miejsce życia i śmierci bł. Karoliny Kózkówny, nastolatki, która oddała życie w obronie czystości. – Jesteśmy w jedynym miejscu na świecie, w którym parafianka, na tej ziemi urodzona i w tej świątyni bierzmowana, jest pochowana w mensie głównego ołtarza – twierdzi ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium. O przesłaniu błogosławionej Karoliny i cudach, które wydarzyły się za jej wstawiennictwem, przeczytać można w wakacyjnym cyklu „Pas startowy”.