W najnowszym GN: Kucharczak o Komunii Świętej na rękę

publikacja 12.03.2020 12:32

W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa abp Stanisław Gądecki zachęcił wiernych do wzmożonej ostrożności przypominając o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii Świętej duchowej lub na rękę.

Gość Niedzielny 11/2020
Gość Niedzielny

 

Pamiętaj! To wydanie jest dostępne również w wersji elektronicznej e.gosc.pl

 

Apeluję o spokój, państwo działa! [rozmowa z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim]

„Sytuacja jest dla wszystkich nowa i stresująca, ale warto, abyśmy wykazali się spokojem. Pamiętajmy o tym, że służby państwa działają” - uspokaja minister Szumowski. Przestrzega żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, wszyscy muszą przestrzegać procedur i nie snuć domysłów, a swoją wiedzę opierać się na wiedzy eksperckiej. „Moją rolą jest zabezpieczyć obywateli przed możliwymi skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa. I z tej roli muszę się wywiązać” dodaje.

 

Czekając na beatyfikację [Andrzej Grajewski]

W katowickiej katedrze 17 października br. odbędzie się beatyfikacja sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie to ważne wydarzenie nie tylko w historii diecezji katowickiej, ale także Kościoła w Polsce. Jednak postać księdza nadal jest jednak poza Górnym Śląskiem mało znana. Andrzej Grajewski zachęca do poznania losów sługi Bożego i do odczytania na nowo jego wyborów życiowych. „Przyszły błogosławiony skłania nas do rozejrzenia się wokół siebie, dostrzeżenia czyjejś samotności, wyciągnięcia ręki do potrzebującego, odwagi w sprawach cywilnych, gdy jest się w mniejszości”.

 

Młodość w objęciach smartfona [Agnieszka Huf]

W grudniu 2019 roku Fundacja „Dbam o Mój Z@sięg” i Uniwersytet Gdański przedstawiły raport z badania „Młodzi cyfrowi”, w którym na pytania o stosunek do nowych technologii odpowiedziało ponad 50 tys. uczniów w wieku 12–19 lat. Wyniki nie napawają optymizmem: co dziesiąty badany deklaruje, że korzysta z telefonu prawie cały czas, połowa nastolatków twierdzi, że sięga po swój smartfon w nocy. Prawie 40 proc. badanych spełnia kryteria uzależnienia od telefonu.