W najnowszym GN: o formach życia konsekrowanego oraz o kryzysach powołań

publikacja 30.01.2020 14:51

"Każda reforma w Kościele zaczynała się od reformy życia zakonnego. Ale i każdy kryzys Kościoła rozpoczynał się od kryzysu życia zakonnego" - mówi ks. biskup Jacek Kiciński

Gość Niedzielny 5/2020
Gość Niedzielny


„Tak” Bogu – dar dla ludzkości [Lucia Abignente]
W ubiegłym roku zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej Chiary Lubich, twórczyni ruchu Focolari (Dzieło Maryi). Opatrzność wezwała ją, by otworzyła nowe szlaki chrześcijańskiego życia. Pojawiła się tzw. czwarta droga, której powstanie Chiara przeczuła, mając zaledwie 19 lat. Na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu focolare jest wspólnotą żyjącą pośród świata, składającą się z osób konsekrowanych i małżonków, wszystkich – choć na różne sposoby – poświęconych Bogu.

Naród obłoku [ks. Adam Pawlaszczyk w rozmowie z bp. Jackiem Kicińskim CMF]
Bp Jacek Kiciński, klaretyn, przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP mówi o istocie i różnych formach życia konsekrowanego oraz kryzysach powołanych. „Każda reforma w Kościele zaczynała się od reformy życia zakonnego. Ale i każdy kryzys Kościoła rozpoczynał się od kryzysu życia zakonnego” – stwierdza.

Rozpoczyna się prezydencki wyścig [Bogumił Łoziński]
W wyścigu o fotel prezydencji jest zdecydowany faworyt. Jednak jeśli dojdzie do drugiej tury, jego zwycięstwo nie jest już takie pewne. Partie mające swoich przedstawicieli w Sejmie odkryły karty i ogłosiły swoich kandydatów na urząd Prezydenta RP, jest też jeden kandydat niezależny. Choć oficjalnie kampania ruszy, gdy marszałek Sejmu ogłosi termin wyborów, kandydaci już zabiegają o głosy wyborców. „Gość Niedzielny” przedstawia kandydatów w wyborach na Prezydenta RP.